Україна за сприяння Світового банку розпочинає розробку Водневої стратегії

Джерело: Українська енергетика, 25 лютого 2021
Для України, з огляду на потенціал для розвитку водневої енергетики, є важливим вчасно влитися у світовий ринок.
В Україні стартує розробка Водневої стратегії, яка буде здійснюватися за сприяння Світового банку та із залученням авторитетних міжнародних компаній й вітчизняних експертів, Про це заявив заступник Міністра енергетики України з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков під час Першої щорічної міжнародної конференції «Розвиток водневих технологій в Україні та у світі», яка триває в Києві.
"Ми починаємо розробку Водневої стратегії, разом з авторитетними міжнародними компаніями, із залученням національних експертів. Ми домовилися, що ця робота буде підтримуватися Світовим банком. Відповідно до тендерних процедур Світового банку буде відібрана компанія, яка авторитетно підготує стратегію разом із залученням експертів", - наголосив він.
За словами Демченкова, робота розпочнеться щонайменше до кінця поточного року.
Він наголосив, що цьому передувало дослідження потенціалу розвитку водневої енергетики, використання водню на транспорті, було здійснено екологічну оцінку.
Крім того, у поточному році буде запущено науково-технічне дослідження, напрацьовуватиметься нормативна база, необхідної, у тому числі для розробки Водневої стратегії, відбуватиметься зміна технічних регуляторів і регулювань.
"Це необхідно здійснити, для того, щоб запрацював водневий ринок", - підкреслив Демченков.
Також, цього року, за участі "Оператора газотранспортної системи України" розпочинаються масштабні роботи з оцінки використання ГТС для транспортування водню.
"Ми всі розуміємо, що перспектива водню - це не сьогодні, і не завтра. Але в перспективі декількох років ця тема буде розвиватися у всьому світі. На сьогодні ми спостерігаємо геополітичну конкуренцію. Багато держав - це Німечинна., Іспанія, Італія, ОАЕ, Росія та інші намагаються якнайшвидше впровадити новації в постачання, виробництві та транспортуванні водню та отримати перевагу на майбутніх ринках", - наголосив Демченков.
За словами заступника міністра енергетики, для України є важливим вчасно влитися в цей ринок.
"Це важливо, якщо врахувати, що потенціал України у водневій енергетиці вже оцінили й в ЄС, включивши Україну до пріоритетних партнерів у свої водневі стратегії. Україна має декілька переваг для водневої енергетики. Це перш за все - розвинена генерація з відновлюваних джерел енергії як база для виробництва "зеленого" водню, та атомні електростанції - для виробництва "блакитного" водню. У нас перевагою є розвинена газотранспортна система, яка може використовуватися для транспортування водню як всередині країни, так і на експорт. І у нас є досвід - наших хіміків, нашої хімічної промисловості, у тому числі - найдовший аміакопровід", - наголосив він.
Демченков також нагадав, що ЄС планує припинити використання вугілля до 2050 року.
"Відповідно, Україна взяла на себе таке ж зобов'язання. Водень - це найбільш перспективний сталий енергоносій для зеленої трансформації енергетики", - зазначив він.
Як відомо, Європейська Комісія сподівається збільшити видобуток водню в Європі, завдяки презентованій в липні минулого року водневій стратегії та запропонованим в грудні змінам стосовно транснаціональних мереж, водневих трубопроводів та електролізерів в тому числі.
На сьогодні третім за величиною виробником водню в Європі та п’ятим у світі є сусідня з Україною Польща. У країні нещодавно прийняли енергетичний план на 2040 рік і прагнуть, щоб до 2030 року третина електроенергії вироблялася з відновлюваних джерел. Польща також запустила водневу стратегію.
Крім того, Болгарія оголосила про розробку національної дорожньої карти водневої енергетики. Ще одна сусідка України - Словаччина, створила центр водневих технологій. Хорватія готує національну програму розвитку ринку водню. 

Читай також

Архів